ZESPÓŁ

Zespół Apteka, powstał w 1983r Założony przez Jędrzeja Kodymowskiego i Macieja Błasiaka. Po dziś dzień aktywnie reprezentuje Trójmiejska scenę alternatywną

 

Są żywą legendą sceny niezależnej. Zawsze bezkompromisowi, cyniczni, brutalnie szczerzy, głośni. Szaleni i śmiali. Zawsze pod prąd. Zawsze na własnych warunkach.

Apteka to zespół który rozpoczął słynną trójmiejską rewoltę muzyczną, Gdy jej naśladowcy zaczęli szukać medialnego poklasku, zespół poszedł swoją – raz punkową, raz psychodeliczną, raz roztańczoną drogą. Roztańczoną, bo Apteka to nie tylko muzyczny walec ze znakomitego, ostatniego jak dotąd, albumu „Od pacyfizmu do ludobójstwa” (2012), ale też muzyka wolności i niczym nie skrępowanej zabawy z płyt „Narkotyki” (1992), „Urojonecałemiasta” (1993) i „Menda”  (1995).

30 lat na linii frontu, blisko setka piosenek i 8 albumów, z których większość cieszy się dziś – nie tylko zresztą w Polsce – statusem kultowym. Od lat nieobecni w maistreamowych mediach, wciąż cieszą się sławą nie tylko wśród najzagorzalszych rockowych fanów, ale też tych, którzy w rocku cenią umiejętność łamania skostniałych schematów, graniczącą z brawurą odwagę i teksty, które są czymś więcej niż tylko wierszykami o „majteczkach w kropeczki” czy problemach pierwszej miłości. Którzy po prostu kochają DOBRĄ MUZYKĘ.

W ciągu 30 lat, przez Aptekę przewinęło się kilkunastu muzyków. Ale lider od początku jest jeden. Apteka to Jędrzej Kodymowski, główny kompozytor i autor tekstów zespołu. Charyzmatyczny, kontrowersyjny lider i poeta–ulicznik ironicznie patrzący na otaczającą go rzeczywistość – targowisko próżności, pustych gestów i nadętych min.

Apteka to nieustanne zmiany i ciągły rozwój. W tym zespole oprócz Kodymowskiego nie zmienia sią tylko jedno. To stuprocentowo czysty rock’n’roll. Punk, który nie potrzebuje skórzanych kurtek, nabijanych ćwiekami pasów i irokezów by burzyć i budować na nowo.  

Tekst: Tomasz Lada

 

Follow us on:

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White SoundCloud Icon
  • White YouTube Icon
apteka1_7